Badania wykazują, że lwia część pracowników otrzymuje informacje zwrotne od swoich kierowników. Dla ponad połowy udany dialog z szefem jest podstawą udanej pracy i wielu nie wyobraża sobie, by mogło go po prostu nie być. Co więcej pod tym względem w polskich firmach wcale nie jest źle niemniej pracodawcy tak czy inaczej muszą popracować nad oswojeniem swoich pracowników z takimi praktykami, gdyż dla wielu otrzymywanie informacji zwrotnej wciąż stanowi problem.
Feedback motywuje
Dla pracowników nie ulega to nawet wątpliwości. Chcą feedbacków nawet jeśli czasem jeszcze trudno jest im je przyjąć i te regularnie otrzymują. Jak ta sytuacja przedstawia się w liczbach?
O tym poniżej.
- 27% osób omawia z szefostwem swoje wyniki na corocznym podsumowaniu pracy., a 22% takie spotkania odbywa w cyklach 3-miesięcznych,
- Co piąty pracownik w ogóle nie ma szansy na konsultacje i rozmowę z szefem,
- 18% pracowników ocenianych jest co miesiąc,
- 9% co pół roku,
- 4% co tydzień
Jaki płynie z tego wniosek? A no taki, że niewiele ponad połowa pracowników jakkolwiek ma do czynienia z feedbackiem, a jeśli już to są to kontakty sporadyczne. To niezbyt budujące, ale jednak prawdziwe. Poza tym jak się okazuje częstsze kontakty z przełożonym owocują lepszą wydajnością i efektywnością przedsięwziąć pracowników, ale to akurat jest raczej oczywiste. Potrzeba więcej dowodów? Proszę bardzo!
- 55% pracowników czynnie wykorzystuje uwagi usłyszane od pracodawcy,
- 51% z nich uważa, że są one cenną wskazówką do tego, by należycie zrozumieć intencję przełożonego oraz drogę do ich realizacji,
- 33% jest zdania, że dobrze skontrowany feedback wspomaga komunikację w firmie,
- 32 % czuje się dzięki temu częścią zespołu,
- 27% pracowników dobry feedback motywuje do dalszego kształcenia się,
- 20% zwiększa dzięki temu swoją efektywność
Pomimo wielu bardzo licznych pozytywów wynikających ze stosowania informacji zwrotnych, nie brakuje (jak już zresztą zostało wspomniane) jawnych oponentów, wobec tego typu działań. I tak, aż 40% badanych źle znosi feedback zaś 32% w ogóle nie wie jak ma na niego zareagować. 20% z kolei odczuwa dyskomfort będąc postawionym wobec takiej sytuacji, a około 9% ma za złe szefowi, że zwrócił im uwagę.
Czy feedback w ogóle podlega dyskusji?
Wiele osób zadaje sobie te pytanie.
I choć na tle ogólnoeuropejskim nie wypadamy blado, to jednak wciąż wiele brakuje nam do takich krajów jak Dania czy Szwajcaria, gdzie swobodny dialog w tematyce zawodowej jest czymś naturalnym. W Polsce jest to branża budowlana, administracja publiczna oraz przetwórstwo chemiczne.
Nie możemy jednak zapominać, że są na świecie takie kraje, gdzie podobna dyskusja jest wręcz niemożliwa. Na przykład w Grecji. W Polsce również istnieją takie branże, jak choćby IT, samochodowa czy medyczna. Pomimo tego Polacy dość sukcesywnie dostają informacje zwrotne oraz rozliczne wzmocnienia. Gorzej pod tym względem mają się natomiast Holendrzy i Szwedzi. Lepiej wiedzie się w tej materii na przykład Austriakom, Niemcom i Portugalczykom.
Szef też człowiek, więc można go oceniać.
Zdecydowana większość Polaków może w pracy dzielić się swoimi spostrzeżeniami zarówno ze swoimi kolegami jak i z szefem. To dobrze, a pod tym względem przewyższa nas chyba tylko Dania i Norwegia.
Mamy się z czego cieszyć. Naprawdę. Przecież jako nieliczne kraje Europy jesteśmy zachęcani do kierowania informacji zwrotnej swojemu szefowi na bieżąco. Nie musimy bowiem czekać na specjalne spotkania roczne, półroczne, kwartalne czy nawet miesięczne.
Więc skoro można, to trzeba korzystać. Jak się mają, wobec tego Twoje feedbacki?
Świetny tekst! Feedback jest dla mnie bardzo ważny. Dzięki tym informacjom na nowo łapię kurs, mobilizuję się, koryguję działania.