Bez wątpienia zarządzanie to ciężki kawałek chleba o czym doskonale wie każdy kto, choć raz próbował tej sztuki. Mówi się, że mylić się jest rzeczą ludzką co jest prawdziwe i jak najbardziej zrozumiałe niemniej istnieje też coś takiego jak nieudolne zarządzanie, czyli popełnianie błędów będących konsekwencją niewiedzy. Powiesz „w takim razie trzeba tego unikać”. I będziesz miał rację, a my podpowiemy Ci teraz jak to zrobić.
7 PRZYKAZAŃ LIDERA
PO PIERWSZE: Unikaj despotyzmu
Stwierdzeniem, że „wszystko będzie po mojemu” napytasz sobie tylko biedy. Nikt nie chce mieć do czynienia z szefem, który nie docenia wysiłków podwładnego. Któregoś dnia zapewne doświadczysz buntu pracowników, ponieważ nikt nie lubi, gdy jego wysiłki idą w próżnię, a w konsekwencji osłabisz swój zespół tym bardziej jeśli nie podejdziesz poważnie do pojawiających się problemów.
PO DRUGIE: Zachowaj empatię
Umiejętność „wchodzenia w „cudze buty” jest wręcz świętym obowiązkiem każdego przywódcy. Jeśli nie ma on w sobie dość empatii dla ludzi nigdy to tak naprawdę nie odniesie wielkiego sukcesu w branży. Dobry lider wie po prostu, że to ludzie budują zespół a nie na odwrót.
PO TRZECIE: Wiedz, że jedyną stałą jest zmiana
Zmiana zawsze budzi lęk, ale skutecznie zarządzający liderzy wiedzą nie od dziś, że jest ona często konieczna, dlatego chętnie się jej poddają. Nie możesz być dobrym liderem, jeśli nieustannie towarzyszy Ci lęk, przez który odstawiasz ryzyko na bok. Przywódca z krwi i kości w każdej zmianie powinien widzieć szanse, a jeśli wciąż odrzuca pojawiające się projekty z obawy, że im nie podoła, najlepiej zrobi, jeśli zmieni stanowisko.
PO CZWARTE: Nie osaczaj
Czy lubisz, gdy ktoś nad Tobą stoi spoglądając Ci na ręce? Chyba nie, więc oszczędź podobnych stresów swoim podwładnym. Daj swoim ludziom odrobinę swobody i możliwość samorealizacji, zadbaj o rozwój ich kreatywności. Jeśli zależy Ci na produktywności i efektywności, po prostu nie masz wyjścia i musisz zaufać swoim pracownikom. Bez tego ani rusz.
PO PIĄTE: Bądź konsekwentny
Powiedziało się „A” to trzeba powiedzieć „B”. Taki generalnie jest dobry lider, zawsze potrafi udzielić zwięzłej i klarownej odpowiedzi, a jego postawa nie budzi najmniejszych wątpliwości. Jeśli będzie inaczej, z pewnością w którymś momencie postępowanie szefostwa zacznie rzutować na funkcjonowanie całego zespołu. Brak konsekwencji to wróg wielu liderów. Czy również Twój?
PO SZÓSTE: Dokonuj przemyślanych ocen
Dotyczy to zarówno oceny siebie jak i innych osób. Jeśli masz dobrze rozwiniętą samoświadomość możesz nawet sam dokopać się do swojego problemu czy też swoich mocnych stron, by wykorzystywać je dla zbożnych celów. Lepiej rozumiejąc siebie pozwalasz sobie na podejmowanie mądrzejszych decyzji.
PO SIÓDME: Nie ulegaj zbyt szybko
„Klient nasz pan” – niektórzy biznesmeni biorą sobie to powiedzenie zbyt mocno do serca i nie walczą o wytrwałość. W konsekwencji klienci i pracownicy łamią wszelkie granice porywając się na liczne roszczenia. To nie tak powinno być. Przywódca powinien nauczyć się też wyznaczać swoje granice, bo inaczej skazany jest na złe decyzje biznesowe, a to już tylko krok w przepaść. Nie daj sobą sterować, a jeśli akurat masz ten problem, wyeliminuj go.
Przedstawione w tekście przykłady oznak nieudolnego zarządzania stanowią jedynie wierzchołek góry lodowej. Każdy lider jest indywidualnością, więc to naturalne, że będzie mierzył się z nieco innymi problemami. A co Ty chciałbyś jeszcze dodać do powyższej listy?
Akurat jestem w takiej sytuacji, że nie zarządzam ludźmi, tylko samą sobą :) Ale praca w zespołach, niekoniecznie na pozycji lidera, jest jedną z trudniejszych umiejętności interpersonalnych. Podziwiam osoby, które umieją zarzadzać wielkimi grupami. Ja bym się chyba nie nadawała na dyrektora :)
Bardzo dobry artykuł. Żeby tak kazdy szef zapoznał się z nim i stosował....