Rozwój osobisty ma wiele dróg i tak naprawdę nieistotne, którą z nich podążymy, bo i tak każda prowadzi do mety związanej z wdzięcznością. Ktokolwiek bowiem zagłębiał się w temat rozwoju osobistego musiał też naturalnie słyszeć o wdzięczności. Wdzięczności, która w pierwszym momencie może przybierać bardzo naiwne oblicze. Do czasu, ponieważ istnieje wiele badań, które dobitnie udowadniają, że wdzięczność ma bardzo pozytywny wpływ na osobiste poczucie szczęścia, podejście do życia, a nawet na zdrowie fizyczne.
Uwaga sednem wdzięczności
Opiera się na przekonaniu, że poświęcanie uwagi jest kluczem w procesie zaangażowania. Zauważanie rzeczy, które na co dzień z reguły pomijasz lub nawet zapominasz o nich uznając za oczywistość, pozwoli Ci odczuwać za nie wdzięczność. Właśnie dlatego sednem wszystkiego jest uwaga, to tylko dzięki niej jesteś w stanie dostrzegać rzeczy z pozoru niezauważalne lub w powszechnym przekonaniu zbyt oczywiste, by w ogóle poświęcać im czas. Masz poczucie wzbogacania się, a więc urealniania tego co teoretycznie było wcześniej poza Twoim zasięgiem. Mówi się, że człowiek do dobrego bardzo łatwo się przyzwyczaja. I tak też poniekąd dzieje się w tym przypadku jednak co jest najbardziej niebezpieczne, to to, że w tym wszystkim pomijamy nawet swoich bliskich. Ich też uważamy za stały element naszego życia co jest bardzo zgubnym podejściem, bo najczęściej prowadzi do rozwodów, a poza tym przecież nie ma ludzi wiecznych.
Kraina wiecznej szczęśliwości
Niejednokrotnie nieustannie gonimy za szczęściem uważając, że rzeczywistość, w której tkwimy jest niewystarczająca pod wieloma względami. Toteż ze wszech miar staramy się ją naprawić wszystkimi dostępnymi sposobami w nadziei, że wówczas naprawdę zasłużymy sobie na szczęście. W rzeczywistości jednak tracimy szansę na przeżywanie swojego życia tu i teraz, ale także na budowanie przyszłości, którą tak pragniemy osiągnąć, a która przecież w głównej mierze ma swoje podstawy w teraźniejszości.
Oczekiwanie na wielkie momenty jest trochę jak wypatrywanie kwiatu paproci. Zdarza się, ale niezbyt często, więc praktykowanie wdzięczności wydaje nam się czymś niezwykłym i niecodziennym. Pomyśl jak często w życiu zdarzy Ci się wygrać pieniądze w konkursie, awansować, kupić dom lub samochód albo wydać książkę?
Rzadko, prawda? Zatem nie czekaj na wielkie momenty by być szczęśliwym, a bądź wdzięcznym za małe rzeczy, które są udziałem Twojej codzienności. Tkwienie w zaplanowanym schemacie szczęścia działa zupełnie odwrotnie: prowadzi do frustracji i niezadowolenia. Warto byś miał tego świadomość zanim zaczniesz cokolwiek planować.
Wdzięczność praktykowana od święta nie jest najlepszym rozwiązaniem. Jak już zostało powiedziane powinna być ona częścią naszej codzienności. Natomiast najpełniejszym poczuciem szczęścia jest doświadczanie uczucia wdzięczności z małych i dużych rzeczy zarazem.
Rozwijaj się z wdzięcznością
To najtrudniejsze zadanie naszych czasów. Wielu ludzi dąży do celu po trupach zupełnie nie przywiązując wagi do tego co spotyka ich po drodze. To błąd, ponieważ możesz przegapić w ten sposób moment kulminacyjny całego procesu, a co za tym idzie także czas planowanej satysfakcji. Jeśli nie docenisz swojego wysiłku po ludzku, to możesz się spodziewać, że w pewnym momencie utkniesz, gdzieś po drodze, a być może przegapisz ważne momenty tego wyścigu. Zapamiętaj sobie, że wszystko co najlepsze nie tkwi wyłącznie w przyszłości ani nie jest poprzedzane wymogiem dążenia do doskonałości. Nikt nie jest doskonały, więc Ty też taki nie jesteś. Zapamiętaj to starając się okazywać wdzięczność za KAŻDE dobro, które Cię w życiu spotyka. To jest prawdziwy klucz do sukcesu.
Wdzięczność za bycie tu i teraz
Dzięki praktykowaniu wdzięczności jesteś w stanie zauważać i doceniać każdy moment Twojego życia bez względu na jego rangę. Nie szukasz już punktu dążenia, ponieważ ów punkt stale się zmienia, ale widzisz rzeczy w swojej obecnej sytuacji, za które także możesz być wdzięczny.
Więc za co dokładnie możesz być wdzięczny?
Za elektryczność, nowe technologie takie jak chociażby mikrofony i kamery, dzięki którym w chwili obecnej wielu ludzi może się ze sobą kontaktować poprzez YouTube, za internet, za media społecznościowe, które w rozsądnej formie też mogą się do czegoś przydać, za ciepłą wodę w kranie, za pieniądze, dzięki którym stać Cię na jedzenie, za towarzystwo ludzi i zwierząt… Wdzięcznym możesz być za naprawdę wiele rzeczy, a jak się okazuje takie praktyki nie tylko wzmacniają Twoje relacje, poczucie szczęścia, bogactwa, emocjonalność, ale także na poziomie fizycznym poprawiają system immunologiczny oraz jakość snu.
Wdzięczność jest sztuką
Zatem trzeba ją wypracować i stale udoskonalać. Spróbuj przez trzy miesiące wypisywać na kartce rzeczy, osoby bądź sytuacje, za które jesteś wdzięczny tu i teraz. Staraj się zwracać uwagę wyłącznie na pozytywy co wbrew pozorom wcale nie jest łatwe. Ponadto miej swój dziennik (lub cokolwiek innego), w którym stworzysz swoją listę wdzięczności, koniecznie z adnotacją dlaczego jest to akurat to. Zadbaj o to, by na liście codziennie pojawiało się coś nowego. Dzięki temu z czasem Twoja wdzięczność nawet za małe rzeczy stanie się już nawykiem.
Piekny wpis! Zgadzam sie calym sercem. Praktyka wdziecznosci bardzo mi pomogla w zyciu. Dzieki niej doznalam ulgi i przestalam sie szarpac z zyciem, takze polecam. Brzmi moze dla niektorych banalnie i naiwnie, ale ma ogromna moc.
Piękny i na czasie temat. Mam nadzieję, że teraz będę jeszcze bardziej wdzięczna za życie i to co mam. A mam dużo. A raczej czuję się bogata wewnętrznie :) Wdzięczność docenia i dzięki niej buduję bliskie relacje. Pozdrawiam serdecznie!