Feedback czyli informacja zwrotna otrzymywana jest najczęściej w miejscu pracy. To ocena naszych działań dokonywana przez przełożonego (zarówno krytyka jak i pochwała) dająca obraz tego co ewentualnie należałoby poprawić.
Na przestrzeni lat wymyślono wiele technik udzielanie feedbacku, a mimo to ponad 70% menadżerów wciąż nie udziela go rzetelnie. Czyżby szło za tym mylne przekonanie, że brak nagany od szefa to komplement już sam w sobie? Co jeśli przyczyną niechęci do udzielania informacji zwrotnej jest coś zupełnie innego?
No i właśnie główny problem z feedbackiem wynika z postrzegania go jako narzędzia wyłącznie dla osób na stanowiskach kierowniczych. Tymczasem do udanej komunikacji niezbędne są przynajmniej dwie strony (nadawca i odbiorca), które będą do niej należycie przygotowane. Co ciekawe, przygotowanie do niej odbiorcy jest ponoć dużo bardziej istotne niż nadawcy komunikatu.
Dlaczego?
Ponieważ ktoś kto wie, jak przyjmować feedback i jest gotowy na odbiór informacji zwrotnej, nie zamknie się na rozmówcę po pierwszym zdaniu krytyki. Poza tym mało kto zdaję sobie sprawę, że feedback jest subiektywny. Nie ma, więc sensu brać wszystkich uwag zbyt mocno do siebie, ponieważ jest to tylko jakaś informacja, opinia, z którą absolutnie nie trzeba się zgadzać. Warto jednak wziąć ją pod uwagę. Feedback może być równie dobrze słabej jakości, a szkoda, żeby przez to hamował się rozwój firmy. Tak więc rozsądniej byłoby szkolić wszystkich pracowników odnośnie przyjmowania informacji zwrotnej, bo skupianie się wyłącznie na edukowaniu kadry menadżerskiej z dawania feedbacków, nie przynosi na dłuższą metę większych rezultatów.
Jak przyjmować go zatem w sposób umiejętny? Co robić, gdy rozmowa ewidentnie skłania się na tory krytyki? Jak się bronić?
- PYTAJ O FEEDBACK
Im większy odczuwasz dyskomfort w związku z prowadzoną rozmową, tym bardziej warto się na to zdobyć. Różnica pomiędzy tym jak postrzegamy siebie a tym jak postrzega nas otoczenie jest z reguły znacząca. Toteż pytaj wprost jak odbiera Cię Twój rozmówca. Będzie Ci dużo łatwiej.
- ZACHOWAJ OTWARTOŚĆ
Słuchaj uważnie tego co Twój rozmówca ma Ci do przekazania, ale miej jednak z tyłu głowy, że feedback jest mimo wszystko subiektywny. Pamiętaj, że druga strona nie krytykuje Ciebie jako człowieka a jedynie sposób Twojej pracy. To znacząca różnica, poza tym to, że w danej chwili coś mu/jej się w Twojej pracy nie podoba, to nie znaczy, że tak będzie zawsze. To nie wyrok śmierci, dlatego nie traktuj krytyki zbyt osobiście.
- MIEJ NA UWADZE SZCZEGÓŁY
Może się tak zdarzyć, że po otrzymaniu informacji zwrotnej nie będziesz wiedział, gdzie ją przyporządkować. W takich sytuacjach najlepiej jest po prostu dopytywać o szczegóły. Tym bardziej jeśli nie wiesz co nadawca miał dokładnie na myśli.
- NIE USPRAWIEDLIWIAJ SIĘ
To naturalne, że kiedy czujemy się zagrożeni, automatycznie zaczynamy myśleć o ucieczce i usprawiedliwianiu się. Żadne z tych zachowań nie jest dobre, ale ich świadomość pozwala radzić sobie w razie ewentualnej krytyki. Powstrzymaj się, więc od automatycznego „Tak, ale”, zachowaj zimną krew. Nie chcesz chyba za wszelką cenę zdyskredytować swojego rozmówcy, prawda?
- PODZIĘKUJ ZA FEEDBACK I PRZEANALIZUJ GO
Kultura osobista i szacunek do drugiej osoby wymagają jednak, aby za informację zwrotną podziękować. Nie zawsze przekazywanie tego typu wiadomości jest łatwe, więc tym bardziej warto to docenić. Przede wszystkim jednak na spokojnie (najlepiej w domowym zaciszu) zastanowić się nad tym co usłyszałeś. Dlaczego feedback był taki a nie inny, a dane zachowanie rzucało się w oczy? Czy ma to związek ze sposobem myślenia i poziomem świadomości Twojego rozmówcy i czy warto wdrożyć zmianę?
Jeśli chcesz, w komentarzu podziel się swoimi doświadczeniami z feedbackiem