„Dlaczego?”
To pytanie stanowi jednocześnie jedno z kluczowych słów inicjujących działanie. Wedle zasady Złotego Kręgu promowanej przez Sinek’a która głosi, że ludzi bardziej przekonuje powód, dla którego coś robisz niż to co robisz. Tym bardziej, więc warto zadać sobie to pytanie już na samym początku każdego działania.
Tą zasadę można by spokojnie zamanifestować również w życiu firmy. Zauważmy, że kiedy nasze działania są zdeterminowane przez wyższy cel, łatwiej nam przeć do przodu. Niejednokrotnie zresztą pracownicy HR zastanawiają się nad tym jak wyróżnić firmę na tle konkurencji. Okazuje się wówczas, że poza produktem liczy się także jakość prowadzonej komunikacji. Odpowiedzenie sobie na pytanie w jakim celu dany produkt został stworzony. W ten sposób dużo łatwiej buduje się zaufanie potencjalnego klienta. Reasumując więc, ludzie nie kupują produktu samego w sobie, lecz ideę, która za nim stoi.
Simon Sinek przedstawił ideę Złotego Kręgu posługując się następującymi pytaniami.
Oto one:
- DLACZEGO? – w pierwszej kolejności należałoby wybadać co jest powodem wytwarzania danego produktu. Co chcemy nim spowodować? Co ewentualnie usprawnić?
- W JAKI SPOSÓB? – potem dochodzimy do kwestii w jaki sposób chcemy tego dokonać. Jakim podejściem oraz metodami zamierzamy osiągnąć swój cel.
- CO? – ostatnia część tyczy się z kolei konkretów, rozwiązań jakie proponujemy.
Pytanie „dlaczego?” tylko pozornie nie sprawia żadnych trudności. Odpowiedź na nie jest w rzeczywistości tak oczywista, głównie dlatego, że wymaga trochę czasu. Niemniej, gdy już się ona pojawi, staniemy się dużo bardziej przekonani i zaangażowani we własne działania niż kiedykolwiek przedtem. Według Sinek’a to właśnie pytanie „dlaczego?” powinno stać się źródłem największej inspiracji. Kiedy będziesz już wiedział co i jak masz robić ludzie pójdą za Tobą zarażeni Twoją motywacją a nie dlatego, że zostali do tego zmuszeni. Będą się bardziej angażowali, znajdą w sobie być może od dawna zagubioną pasję i kreatywność, a dzięki większej motywacji będą milej nastawieni nie tylko do siebie nawzajem, ale również – a może „przede wszystkim, do klientów.
Firma jest wspólnotą, której skuteczne funkcjonowanie napędza gospodarkę. Kidy człowiek wierzy w to co robi, to jest w stanie niemalże góry przenosić. Nie potrzeba ani strachu, ani manipulacji, by jego nastrój udzielił się wszystkim wokół. Świetnym przykładem jest tutaj reklama, dzięki której nawet tak monotonna z pozoru praca jak choćby obsługa w sklepie meblowym jawi nam się jak swego rodzaju misja.
Nie możesz być przecież pewien, że ktoś kupi rzecz, o której Ty nawet nie wiesz po co ją robisz. Zasada Złotego Kręgu mówi jasno, że ważne jest, aby sprzedać ideę w taki sposób, aby potencjalny klient mógł jej niemal namacalnie dotknąć. Chodzi tu także o więź, która wytworzy się między Tobą a Twoim klientem za pośrednictwem danej rzeczy.
Nieustannie, więc pytaj siebie „dlaczego?” i szukaj odpowiedzi. Tylko w taki sposób dasz podwaliny pod cel, który chcesz osiągnąć. Ponadto dzieląc się swoimi wizjami siłą rzeczy gromadzisz wokół siebie coraz więcej osób i sprawiasz, że marzenia stają się rzeczywistością na tyle namacalną, aby inspirować innych ludzi.