Grupa mastermind dla wielu ludzi wciąż brzmi jeszcze dość enigmatycznie. Z drugiej strony ludzie poszukują informacji o takich grupach chcąc dowiedzieć się czym one właściwie są. W niniejszym artykule postaram się odpowiedzieć właśnie na te pytanie.
Jedna definicja grupy mastermaind w zasadzie nie istnieje, gdyż jej kształt zależy w dużej mierze od osób, które ją budują. Niemniej najogólniej możemy napisać, że grupa mastermind zrzesza osoby pragnące rozwoju dla swoich, firm, fundacji, blogów, a nawet dla samych siebie. Służy zatem wymianie wiedzy i doświadczeń oraz idei, a także motywuje i wspiera, dlatego też nawet w dużych kilkunastoosobowych grupach każdy z członków powinien mieć możliwość wypowiedzenia się na omawiany aktualnie temat.
Z racji tego, że zasady działania mastermind są bardzo indywidualne, dobrze byłoby ustalić je w danej grupie już na samym początku jej funkcjonowania. Dla klarowności i w celu uniknięcia potencjalnych sporów warto określić formę, miejsce i częstotliwość spotkań czy, chociażby ramy czasowe istnienia zgromadzenia lub też hierarchię. Te grupy różnią się między sobą też dlatego, że różni są ich członkowie, mają swoje temperamenty, osobowości i zainteresowania. Dlatego też w kręgu wtajemniczonych muszą być osoby świadome tego, iż nie są to wyłącznie luźne spotkania towarzyskie i że wymagają one wzajemnego szacunku do każdego z członków grupy. Priorytety muszą być jasne podobnie jak wyznaczone granice funkcjonowania w grupie.
O tym jak takie spotkanie dokładnie przebiega również decyduje specyfika grupy. Zazwyczaj na początku uczestnicy opowiadają o sobie, tj. o swoich sukcesach i porażkach oraz podsumowują stare zobowiązania i wyznaczają nowe, by następnie zadawać pytania odnośnie jakichś zagadnień. Każdy z uczestników ma kilka minut na wypowiedzenie się. Taki schemat rzecz jasna można dowolnie modyfikować wedle własnych potrzeb.
Jeśli zaś chodzi o formę spotkań to najczęściej preferowane są aż cztery:
- spotkania „na żywo”,
- spotkania online,
- spotkania mieszane w zależności od potrzeby chwili („na żywo” albo online),
- media społecznościowe typu Facebook (w celu pozyskania dodatkowych informacji lub przesyłania sobie materiałów.)
Korzyści płynące z mastermind to między innymi
- nowe kontakty,
- motywacja do działania, cenne pomysły i inspiracje,
- wsparcie,
- wymiana doświadczeń, uczenie się od innych,
- nabranie perspektywy w temacie swojego problemu,
- możliwość wygadania się,
- obopólna promocja,
Zanim dojdzie do pierwszego spotkania potencjalnego nowego członka społeczności z pozostałymi, kandydat musi najpierw spotkać się (osobiście bądź online) z jej prowadzącym. Lider sprawdza czy między nim a nowicjuszem „zaiskrzy”. Te spotkanie ma charakter zapoznawczy, a więc z reguły odbywa się w atmosferze zwierzeń, ale też jest okazją do pozyskania podstawowych informacji o nowym. Po nim już wiadomo z kim jest nam po drodze a z kim nie, zatem łatwo możemy się połapać, w którą stronę i z kim u boku mamy iść. Jest to swego rodzaju naturalna selekcja, dzięki której ludzie mogą się również wspierać zawodowo. Na pierwszym miejscu zawsze stoi szacunek i dyskrecja, które są gwarancją dalszego rozwoju.
Poniżej umieściłam kilka pytań, które można zadać nowicjuszowi grupy Mastermind:
- Jakie mam oczekiwania w stosunku do uczestnictwa w Mastermind?
- Jakie jest moje wyobrażenie o grupie i co mogę do niej wnieść?
- Co chcę zrealizować będąc członkiem grupy?
- Jaką przewiduję częstotliwość spotkań, formę i miejsce?
Te z pozoru błahe pytania naprawdę bardzo pomagają w określeniu priorytetów. Potem już tylko trzeba dbać o regularność spotkań, jeśli zależy nam na efektywności. Informacje to podstawa, dlatego te zbierane są w obecności wszystkich członków i w trakcie tzw. „burzy mózgów”.
Mastermind jak wszystko posiada zarówno swoje plusy jak i minusy. Do tych pierwszych spokojnie możemy zaliczyć dużą swobodę działań i możliwość samodecydowania. Minusów jest na szczęście znacznie mniej, ale w tej grupie możemy przeczytać, chociażby o sporym egoizmie, chęci zdominowania grupy czy choćby dopuszczanie się oceny i poniżania innych osób. Generalnie, więc trzeba wiedzieć czego się chce, a że siłą rzeczy grupy typu mastermind można odszukać głównie za pośrednictwem internetu i mediów społecznościowych, toteż liczy się również roztropność, mądre „przesianie” każdego takiego środowiska.
To świetne narzędzie wsparcia i wymiany wiedzy. Zgadzam się w 100%
Dobry jest dla mnie ten text, ponieważ nigdy w mastermaindzie nie brałam udziału (poza grą w dzieciństwie o tej nazwie 😊), czy to muszą być osoby które wcześniej się nie znały, czy powinny być z innych dziedzin?
Zależy jaka jest idea danego mastermindu. Czy ma to być wymiana wiedzy w jednej dziedzinie czy poszerzenie wiedzy z rożnych tematów.
Przy mastermind ważne, aby uczestnicy byli na podobnym poziomie. Bardzo fajny artykuł