Łatwo powiedzieć trudniej zrobić. Dlatego chcąc rozpocząć poszukiwania własnego hobby warto byłoby najpierw określić osobiste preferencje. Co za tym idzie odpowiedzieć sobie na kilka kluczowych pytań. Jak na przykład:
- Czy odpręża nas odpoczynek w domowym zaciszu czy też może ten na świeżym powietrzu?
- Jak chcemy realizować swoje hobby – w towarzystwie czy w pojedynkę?
- Co preferujemy bardziej – aktywność manualną czy umysłową?
- Czy chcielibyśmy podnieść sobie poziom adrenaliny? Czy może w ogóle nas to nie interesuje?
- Czy zamierzamy zarabiać na naszej pasji?
Hobby to przede wszystkim czas relaksu, który możemy realizować w formie:
ARTYSTYCZNEJ
REKREACYJNEJ
TECHNICZNEJ
To niekiedy decyzja na całe życie, dlatego wybór pasji powinien odzwierciedlać to co najbardziej nam odpowiada. Poza najbardziej oczywistymi rozrywkami jak rozmaite gry, prace manualne, oglądanie telewizji, uprawianie ogródka, biwakowanie, możemy zająć się:
LITERATURĄ – zarówno czytając jak i pisząc. Jest to rozwiązanie idealne dla osób lubiących intelektualne wyzwania realizowane szczególnie w domowym zaciszu. To szalenie rozwijające i ciekawe hobby bowiem dobór interesującego nas obszaru tematycznego jest naprawdę szeroki. Możemy zdecydować się na kryminały, literaturę fantasy, publikacje naukowe, beletrystykę obyczajową i kobiecą, komiksy… A przy tym nic nie stoi na przeszkodzie, aby zacząć książki kolekcjonować, choć jeśli nie są to egzemplarze sprzed kilkudziesięciu lub kilkuset lat, takie postępowanie może przejść w zwykłe zbieractwo. To zaś nie jest zbyt ekologicznym rozwiązaniem.
SPORTEM – tym bardziej jeśli ktoś na co dzień prowadzi siedzący tryb życia. Nie od razu też trzeba rzucać się na głęboką wodę. Na początek spokojnie wystarczą kilkunastominutowe treningi lub nawet krótkie, ale regularne spacery. No a potem (jeśli taka forma odpoczynku wejdzie nam w krew) możemy zdecydować się na coś bardziej zaawansowanego. O ile oczywiście nie będzie ku temu żadnych medycznych przeciwwskazań, możemy przystąpić do uczęszczania na siłownię. Jednak nie tylko, bowiem warto również przystąpić do uprawiania:
- pływania,
- kolarstwa,
- biegania,
- łyżwiarstwa,
- narciarstwa,
- wspinaczki,
- sportów walki,
- wycieczek górskich,
- jazdy konnej,
- jazdy na rolkach,
- skoków na bungee,
- nordic walkingu,
- snowboardu,
- bilardu,
- kręgli,
MUZYKĄ – w bardzo szerokim tego słowa znaczeniu. Możemy zarówno zacząć swoją przygodę z jakimś instrumentem, tworzyć muzykę, jak i po prostu jej słuchać. Amatorzy muzyki nie powinni zrażać się nawet jeśli w młodości nie mieli możliwości, by nauczyć się gry na przykład na pianinie czy fortepianie. Należy zawsze mieć z tyłu głowy, że hobby oznacza przede wszystkim relaks i dobrą zabawę. Zabawę tym lepszą, że obecnie na rynku dostępna jest masa instrumentów mogących zaspokoić gusta wielbicieli każdego rodzaju muzyki. Chociaż nie ma co ukrywać, że wiąże się to niemal zawsze z mniejszymi lub większymi nakładami finansowymi. Pomijając już fundusze na zakup instrumentu, kluczowe jest także zapewnienie sobie lekcji gry na nim co niemal zawsze wymaga dodatkowych kosztów. Gra na instrumencie jest to, więc hobby (przynajmniej na początku) dość kosztowne. Dlatego jeśli słuchanie muzyki, chodzenie na koncerty i festiwale to dla nas za mało, a kolekcjonowanie płyt uważamy (jak w przypadku książek) za niepotrzebne zbieractwo, to zawsze możemy zacząć od tańca czy śpiewu, które są mniej kosztowne, ale przecież też wiążą się z muzyką.
PODRÓŻAMI – W odróżnieniu od zamiłowań muzycznych, chęci do podróżowania wcale nie muszą oznaczać znacznego uszczuplenia naszego portfela. W Polsce istnieje bowiem wiele ciekawych miejsc godnych zwiedzenia, a niekiedy nawet małe miejscowości mają turystom dużo do zaoferowania. Fascynacja historią i odległymi zakątkami świata też może zaowocować w podróże, aczkolwiek w takim przypadku trzeba się już liczyć ze znaczniejszymi kosztami niż mając w perspektywie zwiedzanie zakątków Polski. Może to też sprawić, że odkryjemy w sobie dodatkowe hobby, jak choćby zamiłowanie do gotowania, numizmatyki, filatelistyki, fotografii czy blogowania. Przy tej okazji może się również okazać, że drzemał w nas do tej pory nieodkryty potencjał do nauki języków obcych albo też, że wreszcie mamy okazję zgłębić dzieje własnej rodziny i stworzyć drzewo genealogiczne. Bardzo dużo młodych ludzi podróżując spełnia się, także w URBEXie (skrót od „urban exploration”), który jest niczym innym jak po prostu zwiedzaniem opuszczonych miejsc.
Jak więc widzisz lista możliwych hobby jest naprawdę długa. Wymienione tutaj propozycje są oczywiście tylko małą częścią tego jak możesz zagospodarować swój wolny czas, jeśli tylko nie zabraknie Ci kreatywności. Wszystko zależy od Ciebie.