Definicja relaksu dla każdego z nas będzie brzmiała inaczej. Jest to naturalne, tym bardziej że przecież każdy jest inny. Niemniej, gdy utożsamiamy stres z codziennym przesiadywaniem przed telewizorem to musimy sobie zdać sprawę, że mamy problem. Takie bezproduktywne spędzanie czasu przed odbiornikiem wcale bowiem nie łagodzi skutków stresu ani też jego samego w sobie. Zdecydowanie bezpieczniej dla naszego organizmu będzie, gdy zaczniemy stosować naturalną reakcję odprężenia, w której skład wchodzą m.in. głębokie oddychanie, medytacja, ćwiczenia bądź joga. Takie czynności pozwalają w dużym stopniu na redukcję stresu, zwiększają energię, a co za tym idzie naturalnie poprawiają człowiekowi nastrój.
Mimo to stres jest potrzebny do życia, ponieważ pozwala chociażby budować kreatywność, uczyć się i działać. Jest szkodliwy – owszem, ale tylko wtedy, gdy powoduje rozchwianie równowagi co jest niestety coraz powszechniejszym zjawiskiem.
Kiedy tak się stanie, że stres zawładnie Twoim życiem możesz śmiało wykorzystywać poniższe metody. To znaczy:
Metodę relaksacji
W skład, której wchodzi szereg ćwiczeń ułatwiających systemowi nerwowemu powrót do równowagi poprzez odprężenie. To wypracowanie w sobie psychicznie aktywnego procesu ułatwiającego spokój i skupienie. Nauka tej metody wymaga przede wszystkim dużej wytrwałości co wcale nie oznacza, że jest to sztuka trudna, jest wręcz przeciwnie. Niemniej kluczem do nabycia wprawy są przede wszystkim regularne ćwiczenia, najlepiej po 10-20 minut dziennie. Co ważne, nie trzeba traktować tego jak zobowiązania, a nawet lepiej byłoby włączyć omawiane czynności w praktykę codzienności, bo wówczas nie będą one rozpatrywane w kategoriach kary. Poza tym warto dodać, że nie ma jednego uniwersalnego zestawu ćwiczeń dla wszystkich. Każdy musi bowiem dobrać swoją metodę właściwą dla indywidualnych możliwości, to znaczy stanu psychicznego, fizycznego i emocjonalnego. Kiedy ktoś jest na przykład nadpobudliwym cholerykiem będzie potrzebował technik wspomagających wyciszenie jak choćby medytacji, a gdy ktoś pod wpływem stresu popada w smutek wówczas u niego najlepiej sprawdzą się rytmiczne ćwiczenia mające na celu pobudzić system nerwowy.
Metodę: „Weź głęboki oddech”
Jak sama nazwa wskazuje polega na ćwiczeniu oddychania i może być praktykowana w każdym miejscu i czasie. Stanowi też podstawę innych technik (np. muzykoterapia, aromaterapia) umożliwiając trzymanie stresu w ryzach. Podstawą metody jest oddech przeponą w celu uzyskania jak największej ilości świeżego powietrza, gdyż biorąc go z przepony a nie z górnej części klatki piersiowej dostarczamy organizmowi więcej tlenu.
Zajmij więc wygodne miejsce, wyprostuj swój kręgosłup. Połóż jedną rękę na klatce piersiowej, drugą pozostaw na brzuchu i wdychaj powietrze przez nos, tak aby ręka na klatce piersiowej unosiła się delikatnie. Jeśli zaś masz kłopot z wykonaniem tego ćwiczenia w pozycji siedzącej, możesz jak najbardziej położyć się na podłodze umieszczając niewielki przedmiot np. książkę na klatce piersiowej i staraj się, by unosiła się ona przy wdechu a opadała przy wydechu.
Metodę napinania i rozluźniania mięśni oraz skanowania ciała
Pierwsza z metod jest to proces dwuetapowy, w którym kładzie się szczególny nacisk na mięśnie i którego regularne praktykowanie zwalcza napięcie mięśniowe towarzyszące stresowi.
Ćwiczenie zaczynamy od stóp zaś kończymy na mięśniach twarzy. Napinamy mięśnie nóg, ściskając i licząc do dziesięciu, w sposób analogiczny ćwiczymy kolejne partie ciała. Najwygodniej Ci będzie, jeśli rozluźnisz ubranie i zdejmiesz obuwie. Potem możesz już spokojnie oddać się kontemplacji oddechu. Taka czynność powinna trwać nie mniej niż kilka-naście minut.
Druga metoda różni się od pierwszej jedynie tym, że nie skupia się na ćwiczeniu mięśni a na odczuwaniu ciała.
Podejmując się tego ćwiczenia należy ułożyć się na plecach i skrzyżować nogi, rozluźnić ramiona. Następnie należy przenieść swoją koncentrację na oddech jednocześnie pozwalając brzuchowi wznosić się przy oddychaniu, a opadać przy wypuszczaniu powietrza. Sesje powinny trwać około dwie minuty każda, tak by w pełni poczuć komfort.
Możesz też wykonać drugie ćwiczenie wymagające koncentracji na palcach prawej nogi. Przy pomocy umysłu „poślij” tam swój oddech na około dwie minuty. Podobnie „zeskanuj” tez resztę swojego ciała.
Metodę mindfulness
Czyli innymi słowy skupienie uwagi na chwili obecnej. Uważność to bardzo potrzebna umiejętność w eliminowaniu stresu. Dzięki niej jesteś w stanie być tu i teraz zamiast błądzić myślami w przyszłości lub rozpamiętywać przeszłość. To tu i teraz buduje Twoją przyszłość. To koncentracja na chwili obecnej może przynieść ukojenie. Uważność nie ma ograniczeń w tym sensie, że można ją stosować w zasadzie w ramach każdej codziennej czynności takiej jak chociażby jedzenie czy sprzątanie. Wystarczy obrać sobie jakiś obiekt, przyjąć wygodną pozycję a następnie obserwować go, a przy okazji poćwiczyć też oddychanie.
Metodę wizualizacji
Będącą z kolei odmianą tradycyjnej medytacji, do której zaangażujesz wszystkie swoje zmysły. Metoda ta polega na wyobrażaniu sobie rzeczy, osoby bądź sytuacji, która ma dla nas pozytywne znaczenie i którą być może chcielibyśmy widzieć w przyszłości w swoim życiu. Bardzo pomaga w pracy nad nadwyżką stresu.
Metodę aktywności fizycznej
Pod każdą możliwą postacią. Jednakże szczególnie zbawienny wpływ na proces likwidowania stresu mają joga i tai -chi i ćwiczenia rytmiczne.
Joga skutecznie zmniejsza niepokój i stres, poprawia elastyczność oraz ogólną wytrzymałość całego organizmu. Regularność w jej praktykowaniu pozwala zachować reakcję odprężenia na co dzień.
Inną metodą jest tai – chi polegająca na wykonywaniu zsynchronizowanych ruchów ciała co w efekcie prowadzi do relaksacji i lepszego krążenia energii życiowej w organizmie.
Towarzysząca im koncentracja pozwala rozładować niepotrzebny stres poprzez pełne zaangażowanie w opisywane czynności.
Przyswojenie zasad relaksacji może na początku stanowić nie lada wyczyn. Im więcej jednak czasu poświęcimy na doskonalenie się w tej sztuce, tym szybciej zobaczymy efekty. Nie warto poddawać się z powodu pierwszych porażek, ponieważ są one częścią procesu doskonalenia się. Każdy kolejny krok zbliża Cię do mety.
Pamiętaj o tym za każdym razem, gdy będziesz miał ochotę wywiesić białą flagę.
Do dzieła!
Wspaniałe rady! Często korzystam z wizualizacji nie tyle w rozładowaniu stresu co w wizualizowanie celu. Ale.musze koniecznie wypróbować te metody z oddechem! Bardzo dobry artykuł i rady!!!
Polecam poćwiczyć oddychanie, tym bardziej, że można to robić wszędzie.
Ja ostatnio pracuję nad efektywnym wypoczynkiem. Nie mam TV i od lat odpoczywałam aktywnie. Dziś w dobie izolacji te rady mogą być warte wypróbowania.