Emocje bez wątpienia budują naszą codzienność. To dzięki nim wiemy jak czujemy się w danej sytuacji, rozpoznajemy swoje stany. Ostatnio to dość popularny temat, ale czy w ogóle możliwe jest pracowanie nad inteligencją emocjonalną? Czy można stać się bardziej inteligentnym emocjonalnie?
Inteligencja emocjonalna (inaczej EQ) to zdolność do zarządzania, wykorzystywania oraz rozumienia własnych emocji w celu na przykład łagodzenia stresu czy też pokonywania wyzwań lub rozwiązywania konfliktów. To za jej sprawą jesteśmy w stanie budować silniejsze relacje, osiągać cele w szkole, pracy oraz w życiu osobistym. Słowem, działać bardziej świadomie.
Jest ona generalnie definiowana poprzez:
ZARZĄDZANIE SOBĄ dzięki czemu kontrolujesz impulsywne reakcje, podejmujesz inicjatywę, wywiązujesz się ze zobowiązań i dostosowujesz się do panujących aktualnie okoliczności
SAMOŚWIADOMOŚĆ za jej sprawą poznajesz swoje mocne oraz słabe strony, a także jesteś w stanie definiować pojawiające się w Tobie stany i myśli w Twojej głowie.
ZARZĄDZANIE RELACJAMI – wiesz czego chcesz od relacji z drugim człowiekiem. Potrafisz jasno i klarownie skomunikować swoje potrzeby.
ŚWIADOMOŚĆ SPOŁECZNA decyduje o tym czy jesteś zdolny do wyrażania empatii wobec innych. Czy rozumiesz ich emocje potrzeby i obawy, które nimi targają, a także jak poruszasz się w grupie oraz w jaki sposób odczytujesz sygnały z niej płynące.
EQ (inteligencja emocjonalna) może być mylona z IG (inteligencją poznawczą). Tymczasem to właśnie inteligencja emocjonalna jest bardziej powiązana z tu i teraz, ponieważ wiążę się z emocjami przeżywanymi w danym momencie. Inteligencja poznawcza (powiązana ze społeczną) wykorzystuje tylko niektóre z cech tej pierwszej, ale bardziej koncentruje się na przyszłości. Pozwala bowiem na lepsze zrozumienie siebie i innych w celu budowania lepszego jutra i poszukiwania pozytywnych rezultatów.
Wiele osób zadaje sobie pytanie, dlaczego w ogóle jej potrzebujemy. Odpowiedź jest prosta – ona po prostu pomaga nam w życiu. Jako, że emocje pełnią w naszym życiu ważną funkcję, warto wiedzieć jak się z nimi obchodzić. W dodatku mieszają się one ze sobą często tak bardzo, że niejednokrotnie często trudno jest je dobrze zdefiniować. Mimo to dla własnego dobra warto jest tę umiejętność w sobie rozwijać. Chociażby po to, aby nie zostać w przyszłości skrzywdzonym lub odnieść sukces zarówno ten prywatny jak i zawodowy. Sukces, który nie musi wiązać się z wykształceniem akademickim. Bardzo często jest zresztą tak, że największe sukcesy odnoszą ludzie bez wykształcenia akademickiego, ale za to posiadający inteligencję emocjonalną. Nieustanne gloryfikowanie szkolnictwa i wyższego wykształcenia w takiej sytuacji ma się, więc trochę nijak do rzeczywistości. Widać to na przykładzie tzw. „uczniów z czerwonym paskiem”, którzy później w dorosłym życiu są jak dzieci we mgle i każdą porażkę rozpatrują w kategoriach katastrofy i nie radzą sobie ze stresem.
Inteligencja emocjonalna wpływa bowiem na co najmniej trzy aspekty życia. Są nimi:
REZULTATY W SZKOLE LUB W PRACY – wysoka inteligencja emocjonalna pomaga niejednokrotnie w sytuacjach społecznych związanych z kierowaniem grupą bądź motywowaniu innych. Słowem jest niezbędna w osiąganiu sukcesów tak na niwie zawodowej jak i szkolnej.
ZDROWIE PSYCHOFIZYCZNE – Zostało naukowo udowodnione, że niekontrolowany stres podnosi ciśnienie krwi, osłabia układ odpornościowy, zwiększa ryzyko zawału serca i udaru mózgu. Może być również przyczyną bezpłodności oraz szybszego starzenia się. Dlatego chcąc wypracować w sobie inteligencję emocjonalną, należy najpierw nauczyć się radzić sobie ze stresem. Tym bardziej, że emocje i stres mogą wpływać także na zdrowie psychiczne. Pojawiają się wówczas lęki i stany depresyjne, które, jeśli nie zostaną wyeliminowane poprzez zrozumienie emocji, będą się tylko nasilać. To w konsekwencji spowoduje poczucie jeszcze większego wyalienowania i zaostrzenie się stanu początkowego choroby.
RELACJE SPOŁECZNE – Rozumiejąc swoje emocje lepiej zrozumiesz emocje innych co pozwoli na lepszą komunikacje oraz trwalsze więzi z ludźmi. Dzięki inteligencji emocjonalnej z łatwością odróżnisz przyjaciela od wroga, ocenić swój poziom zainteresowania innymi, zredukujesz poziom stresu. Po prostu pozujesz się spełnionym.
Konkludując inteligencji emocjonalnej możemy się spokojnie nauczyć nawet jeśli wydaje nam się, że nie mamy do tego predyspozycji. Nie należy się poddawać i przede wszystkim co jakiś czas pytać siebie co tak naprawdę czujemy, stać się bardziej uważnym i koniecznie znaleźć czas na odpoczynek i przemyślenia. Jeśli kierują nami określone schematy zachowań czy stres, wyeliminujmy je, gdyż (zwłaszcza stres) mogą zniweczyć nawet najlepsze intencje. Nie rezygnujmy z niej szczególnie w sytuacjach biznesowych, ponieważ ludzie inteligentni emocjonalnie zatrudniają osoby równie błyskotliwe, produktywne, wydajne i skuteczne, a to jest przecież recepta na sukces.